Wholesale Trader of a wide range of products which include forbes marshall two orifice float valve, uni klinger ukl ball float steam trap for steam, forbes marshall ball float steam trap ft14 size 15mm to 50mm and forbes marshall ball float steam trap valve.
Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Brass |
| Ball Size | 3 inch |
| Connection Type | Male Thread |
| Valve Type | Horizontal |
| Application | Overhead Tank |
| Max Working Pressure | 6 bar |
| Body Finish | Plain |
| Country Of Origin | Made In India |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Max Operating Pressure | 4 bar |
| Max Operating Temperature | 180 °C |
| Flow Direction | Horizontal |
| Cover Material | Cast Iron |
| Strainer | With Strainer |
| Application | Process |
| Body Type | In Line |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Max Operating Pressure | 4 bar |
| Max Operating Temperature | 180 °C |
| Flow Direction | Horizontal |
| Cover Material | Cast Iron |
| Strainer | With Strainer |
| Application | Process |
| Body Type | In Line |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Max Operating Pressure | 4 bar |
| Max Operating Temperature | 180 °C |
| Flow Direction | Horizontal |
| Cover Material | Cast Iron |
| Strainer | With Strainer |
| Application | Process |
| Body Type | In Line |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India