Our range of products include cast steel gate valve, safety & pressure relief valves, flanged ball valve, audco forged steel two piece flange end, ball valve 25mm to 250mm, l&t ball valve ss316 two piece design flanged end class 300 and l t single piece ball valve.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Material | Cast Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 8 inch |
| Pressure | 16kg |
| Design | safety valve |
| End Connection | flange end |
| Material | CAST STEEL |
| Color | yellow |
| Usage/Application | water / oil / gas |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Size | 200 mm (8 inch) |
| Port Size | 4 inch |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Class | Class 300 |
| Valve Design | 3-Piece |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Gear |
| Seat Material | Metal Seated |
| End Connection Standard | ASME B16.5 |
| Fire Safe | Yes |
| Ball Material | Stainless Steel 316 |
| ISO Mounting Pad | Yes |
| Brand | L&T |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Construction | Two Piece |
| Port Size | 1/2 inch |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bore Type | Full Bore |
| End Connection | Screwed |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Pressure Rating | PN16 |
Get Latest Price
| Construction | Two Piece |
| Port Size | 1/2 inch |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bore Type | Full Bore |
| End Connection | Screwed |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Pressure Rating | PN16 |
Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Bore Type | Full Bore |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Handle Material | MS |
Get Latest Price
| Size | 25 mm (1 inch) |
| Body Material | Carbon Steel (CS) |
| Pressure Class | Class 150 |
| Valve Design | 2-Piece |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Lever Operated |
| Seat Material | PTFE |
| End Connection Standard | ASME B16.5 |
| Ball Material | Stainless Steel 304 |
| Brand | L&T |
Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Bore Type | Full Bore |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Handle Material | MS |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Thread Type | BSP |
| Port Size | 1/4 inch |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bore Type | Full Bore |
| Working Pressure | 10 bar |
| Handle Type | Lever |
| Seat Material | PTFE |
Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Bore Type | Full Bore |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Handle Material | MS |
Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Bore Type | Full Bore |
| Pressure Class | PN16 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Fire Safe | Yes |
| ISO Mounting Pad | Yes |
Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Bore Type | Full Bore |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Handle Material | MS |
Get Latest Price
| Series | TMBV |
| Design Type | Floating Ball |
| Pressure Class | Class 150 |
| Port Size | 1/2 inch |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Lever |
Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Pressure Rating | PN10 |
| End Connection | Flanged |
| Body Material | Cast Iron |
| Plug Type | Lubricated Plug |
| Operation | Manual Lever |
| Port Type | Full Port |
| Media | Water |
| Temperature Range | Up to 80 °C |
| Standard | API 6D |
Get Latest Price
| Size | 25 mm (1 inch) |
| Body Material | Carbon Steel (CS) |
| Pressure Class | Class 150 |
| Valve Design | 2-Piece |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Lever Operated |
| Seat Material | PTFE |
| End Connection Standard | ASME B16.5 |
| Ball Material | Stainless Steel 304 |
| Brand | L&T |
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Port Type | Full Bore |
| Operation | Manual Lever |
| Seat Material | PTFE |
| Valve Type | Floating Ball |
| Body Material Grade | WCB |
| Design Standard | API 6D |
| Application | Water |
Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Bore Type | Full Bore |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Handle Material | MS |
| Body Material | Stainless Steel |
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Port Type | Full Bore |
| Operation | Manual Lever |
| Seat Material | PTFE |
| Body Material Grade | WCB |
| Valve Type | Floating Ball |
| Design Standard | API 6D |
| Application | Water |
Get Latest Price
| Size | 25 mm (1 inch) |
| Body Material | Carbon Steel (CS) |
| Pressure Class | Class 150 |
| Valve Design | 2-Piece |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Lever Operated |
| Seat Material | PTFE |
| End Connection Standard | ASME B16.5 |
| Ball Material | Stainless Steel 304 |
| Brand | L&T |
Get Latest Price
| Port Size | 1/2 inch |
| Body Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Bore Type | Full Bore |
| Pressure Class | PN16 |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Lever |
| Fire Safe | Yes |
| ISO Mounting Pad | Yes |
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Port Type | Full Bore |
| Operation | Manual Lever |
| Seat Material | PTFE |
| Body Material Grade | WCB |
| Valve Type | Floating Ball |
| Design Standard | API 6D |
| Application | Water |
Get Latest Price
| Size | 25 mm (1 inch) |
| Body Material | Carbon Steel (CS) |
| Pressure Class | Class 150 |
| Valve Design | 2-Piece |
| Bore Type | Full Bore |
| Operation | Lever Operated |
| Seat Material | PTFE |
| End Connection Standard | ASME B16.5 |
| Ball Material | Stainless Steel 304 |
| Brand | L&T |
Get Latest Price
| Design Type | Trunnion Mounted |
| Pressure Class | Class 150 |
| Port Size | 2 inch |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Bore Type | Full Bore |
| Seat Material | PTFE |
| Operation | Gear |
| Fire Safe | Yes |
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Port Type | Full Bore |
| Operation | Manual Lever |
| Seat Material | PTFE |
| Valve Type | Floating Ball |
| Body Material Grade | WCB |
| Design Standard | API 6D |
| Application | Water |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India