Our product range includes a wide range of cast iron check valve, cast iron gate valve, cast steel gate valve, ci non return valve and ci check valve.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 24 inch |
| Design Type | Reflux |
| End Connection | Screwed |
| Media | Air |
| Size | 100 mm |
| Pressure Rating | PN10 |
| Suitable Media | Water |
| Seat Material | Metal Seated |
| Standard Compliance | IS 5312 |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Cast Iron |
| Valve Size | 600 mm |
| Size | 250 mm |
| End Connection | Flanged |
| Material | Cast Iron |
| Pressure Rating | PN16 |
| Stem Type | Rising Stem |
| Operation | Handwheel |
| Usage/Application | Industrial |
| Seat Material | Metal Seated |
| Coating | Painted |
| Corrosion Resistance | yes |
| Media | Water |
| I Deals In | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 100 mm |
| Material | Cust steel |
| End Connection | Flange |
| Usage/Application | Industrilal |
| Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | more than 8 inch |
| Media | Water |
| Material | Cast Iron |
| Size | 200 to 2000mm |
| Pressure | Medium Pressure |
| End Connection | flanged |
Minimum order quantity: 10 Piece
Incepted in the year 2019, “S.K Trading & Co ” is a distinguished wholesaler offering an enormous consignment of Cast Iron Valve, Cast Iron Joint, Cast Iron Adapter etc.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 6 inch |
| Material | Mild Steel |
| Media | Water |
| Size | 50 mm |
| End Connection | Screwed |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India