Leading Wholesale Trader of non return valve, cast steel check valve, ksb check valve, 3 inch cast steel check valve, 2.5 inch cast steel check valve and wafer check valve from Thane.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch (250 mm) |
| Valve Size | 250 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Valve Type | Swing Check |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN16 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Water |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | API 6D |
| Seal Material | Metal to Metal |
| Installation Orientation | Horizontal |
| Installation | Horizontal |
| Brand | Kirloskar |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 200 mm |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Size | 50 to 2000mm |
| Material | wcb |
| Design Type | Swing Check |
| Body Material Grade | WCB |
| Seat Material | Metal Seated |
| Connector Type | Flanged End |
| Pressure | High Pressure |
| Usage/Application | Industrial |
| End Standard | ANSI |
| Suitable Media | Steam |
Incepted in the year 2019, “S.K Trading & Co ” is a distinguished wholesaler offering an enormous consignment of Cast Iron Valve, Cast Iron Joint, Cast Iron Adapter etc.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 14 inch |
| Media | Water |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection | Screwed |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Media | Water |
| End Connection | Screwed |
| Automation Grade | Manual |
| Material. | Cast Steel |
| Finished | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2.5 inch |
| Material | Cast Steel |
| Media | Water |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 150 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Disc Type | Single Plate |
| End Connection | Wafer |
| Pressure Rating | PN16 |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Face To Face | Short Pattern |
| Suitable Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 200 mm |
| End Connection | Wafer |
| Pressure Rating | PN16 |
| Suitable Media | Water |
| Face To Face | Short Pattern |
| Seat Material | Metal Seated |
| Body Material | Cast Iron |
| Spring Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 200 mm |
| Body Material | Cast Steel |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN16 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | IS |
| Installation Orientation | Horizontal |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 80 mm |
| Body Material | Cast Steel |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Flow Direction | Horizontal |
| Suitable Media | Water |
| Seat Material | Metal Seated |
| Standard Compliance | API |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 150 mm |
| End Connection | Wafer |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Suitable Media | Water |
| Face To Face | Short Pattern |
| Body Material | Cast Iron |
| Spring Material | Stainless Steel |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 40 mm |
| Pressure Rating | 1500 Class |
| End Connection | Butt Weld |
| Design Type | Lift Check |
| Body Material Grade | A105 |
| Seat Material | Stainless Steel |
| Suitable Media | Steam |
| Standard Compliance | API 602 |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 32 mm |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Design Type | Swing Check |
| Body Material Grade | A105 |
| Seat Material | Stainless Steel |
| Suitable Media | Steam |
| Standard Compliance | API 602 |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 40 mm |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN16 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | IS 5312 |
| Coating Type | Epoxy Painted |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Model Series | KIR CI Swing |
| Valve Size | 400mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Design Type | Swing Check |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN16 |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | IS |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 6 inch |
| Media | Water |
| Pressure | 22 |
| Material | Stainless Steel |
| Inspection And Testing Standard | THIRD PARTY INSPECTION |
| Operating Pressure | 22KG |
| Usage/Application | WATER OIL GAS PLANT |
| Temperature | 80 |
| End Connection | FLANGE |
| Certification | IBR |
| Installation Type | FLANGE TO FLANGE |
| Material Grade | WCB |
| Operating Temperature | 80 |
| Warranty | 6 MONTHS |
| Weight | 120 |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 24 inch |
| End Connection | Butt Weld |
| Media | Fuel |
| Pressure | 40 |
| Operating Pressure | 25-30 |
| Temperature | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 150mm |
| Maximum Pressure | 30-35 |
| Temperature | 100 |
| Materials Astm | 216 |
| End Connection Type | flange end |
| Bypass Arrangement | regret |
| Media | Gas |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Valve Size | 25 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | API 6D |
| Installation Orientation | Horizontal |
Get Latest Price
| Valve Size | 25 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | API 6D |
| Installation Orientation | Horizontal |
Get Latest Price
| Valve Size | 25 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN10 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Suitable Media | Water |
| Standard Compliance | API 6D |
| Installation Orientation | Horizontal |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India