Leading Wholesale Trader of forged steel gate valves, cast iron double flange sluice valve, kirloskar cast iron double flange sluice valve, metal seated gate valve, resilient wedge gate valve and wedge gate valves from Thane.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Size | 25 mm |
| Body Material | A105 |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Standard | API 602 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Operation | Handwheel |
| Service | Steam |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Size | 250 mm |
| Pressure Rating | PN16 |
| Design Standard | IS 14846 |
| Body Material | Cast Iron |
| Coating | Epoxy Coated |
| Operation | Handwheel |
| Flange Standard | IS 1538 |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 300 mm |
| Pressure Rating | PN16 |
| Design Standard | IS 14846 |
| Body Material | Cast Iron |
| Coating | black |
| Operation | Handwheel |
| Flange Standard | IS 1538 |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Seat Material | Metal Seated |
| Size | 80 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 300 Class |
| End Connection | Flanged |
| Stem Type | Rising Stem |
| Operation | Handwheel |
| Service | Steam |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Wedge Type | Resilient Wedge |
| Size | 150 mm |
| Body Material | Ductile Iron |
| Seat Material | EPDM |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Coating | Epoxy Coated |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6400 / Piece Get Latest Price
| Size | 600mm |
| Body Material | Ductile Iron |
| Wedge Type | Resilient Wedge |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Operation | Handwheel |
| Seat Material | EPDM |
| Standard | IS |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Actuation Type | Electric Actuator |
| Size | 500 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Control Type | On Off |
| Protection Class | IP65 |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Design Standard | API 600 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Body Material | Carbon Steel |
| Size | 400 mm |
| End Connection | Flanged |
| Operation | Handwheel |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Operation | Handwheel |
| Size | 300 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 300 Class |
| End Connection | Flanged |
| Stem Type | Rising Stem |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Gas |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Cast Steel |
| Size | 200 mm |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Operation | Handwheel |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Gas |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Operation | Handwheel |
| Size | 300 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Standard | ANSI |
| Pressure Rating | 900 Class |
| Body Material | Carbon Steel |
| Size | 350 mm |
| End Connection | Flanged RF |
| Operation | Handwheel |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Butterfly Valve |
| Size | 250 mm |
| Pressure Rating | PN16 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Coating | Epoxy Coated |
| End Connection | Flanged |
| Operation | Handwheel |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kirloskar |
| Valve Type | Gate Valve |
| Body Material | Cast Steel |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Size | 250 mm |
| End Connection | Flanged |
| Series | KVS |
| Media | Water |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gate Valve |
| Bonnet Type | Pressure Seal |
| Pressure Rating | 600 Class |
| Size | 50 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Seat Material | Metal Seated |
| Service | Steam |
| Operation | Handwheel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Grade | A105 |
| Size | 80 mm |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Operation | Handwheel |
| Seat Material | Metal Seated |
| Media | Steam |
| Design Standard | API 600 |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 200 mm |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Grade | SS304 |
| Operation | Handwheel |
| Standard | ANSI |
| End Type | Raised Face |
| Media | Steam |
| Temp Range | -20 to 300°C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Size | 125 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Seat Material | Metal Seated |
| Operation | Handwheel |
| Media | Gas |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Globe Valve |
| Standard | ANSI |
| Pressure Rating | 900 Class |
| Body Material | Carbon Steel |
| Size | 300 mm |
| End Connection | Flanged RF |
| Operation | Handwheel |
| Media | Steam |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Valve Type | Gate Valve |
| IBR Certification | IBR Approved |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Steel |
| Pressure Rating | 150 Class |
| End Connection | Flanged |
| Service | Steam |
| Operation | Handwheel |
| Temp Range | Up to 425°C |
Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Body Material | A105 |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Standard | API 602 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Operation | Handwheel |
| Service | Steam |
Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Steel |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Operation | Handwheel |
| Design Standard | API 600 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Stem Type | Rising Stem |
| Media | Steam |
Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Body Material | A105 |
| Pressure Rating | 800 Class |
| End Connection | Socket Weld |
| Bonnet Type | Bolted Bonnet |
| Standard | API 602 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Operation | Handwheel |
| Service | Steam |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India