Our range of products include zoloto valves, flanged gate valve, cast steel valves, l&t gate valve flanged ends, forbes marshall thermodynamic steamtrap and forbes marshall air vent.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Gate Valve |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Gun Metal |
| End Connection | Screwed |
| Pressure Rating | PN10 |
| Medium | Water |
| Model Series | 100 Series |
| Operation | Manual |
| Certification | ISI |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 300 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Pressure Rating | 300 Class |
| End Standard | ASME B16.5 |
| Operation | Handwheel |
| Wedge Type | Solid Wedge |
| End Face | Raised Face |
| Temp Rating | Up to 80 C |
| Seat Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Globe Valve |
| Port Size | 100 mm (4 in) |
| Pressure Rating | Class 300 |
| End Connection | Flanged |
| Body Material Grade | ASTM A216 WCB |
| Media | Steam |
| Operator Type | Handwheel |
| Seat Material | Metal Seated |
| Design Standard | API 600 |
| Temperature Rating | Up to 120°C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Pressure Rating | PN10 |
| End Standard | IS 14846 |
| Operation | Handwheel |
| Wedge Type | Flexible Wedge |
| End Face | Raised Face |
| Temp Rating | Up to 80 C |
| Body Material | Cast Iron |
| Seat Material | Bronze |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Carbon Steel |
| Max Operating Pressure | 16 bar |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Strainer | With Strainer |
| Body Type | In Line |
| Application | Main Line |
| Insulation Cap | With Cap |
Get Latest Price
| Port Size | 15 mm |
| Body Material | Brass |
| Pressure Rating | PN6 |
| End Connection | Screwed |
| Medium | Water |
| Float Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Nitrile |
| Body Coating | Nickel Plated |
| Application | HVAC |
Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Lining Material | EPDM |
| End Connection | Flanged |
| Pressure Rating | PN10 |
| Operation | Manual |
| Diaphragm Material | EPDM |
| Application Media | Water |
| Temperature Range | Up to 80°C |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Max Operating Pressure | 16 bar |
| Max Operating Temperature | 250 °C |
| Strainer | With Strainer |
| Body Type | In Line |
| Application | Main Line |
| Insulation Cap | With Cap |
| Body Material | Carbon Steel |
| Disc Material | Stainless Steel |
Get Latest Price
| Valve Type | Boiler Blowdown |
| Size | 20 mm |
| Pressure Rating | PN25 |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Operation | Manual |
| Media | Steam |
| Blowdown Type | On/Off |
| Temperature | 0–250°C |
Get Latest Price
| End Connection | Screwed |
| Size | 15 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Max Operating Pressure | 4 bar |
| Max Operating Temperature | 180 °C |
| Flow Direction | Horizontal |
| Cover Material | Cast Iron |
| Strainer | With Strainer |
| Application | Process |
| Body Type | In Line |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India