We are a leading Wholesale Trader of 6 inch cast iron non return valve, wcb non return valve, kirloskar cast iron non return valve and ss non return valve from Thane, India.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 6 inch |
| Material | Cast Iron |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Media | Water |
| Finishing Type | Color Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Size | 150 mm |
| Valve Size | 4 Inch |
| Material Grade | SS 304 |
| End Connection | Flanged |
| End Connection Type | Flanged |
| Valve Type | Swing Check |
| Automation Grade | Manual |
| Working Pressure | 150 Class |
| Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | ASME B16.34 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Temperature Rating | -20 to 180 C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 15 mm |
| Pressure Rating | PN 10 |
| End Connection | Flanged |
| Valve Type | Swing Check |
| Media | Water |
| Standard | IS 5312 |
| Body Material Grade | CI FG 200 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Coating | Red Enamel |
| Installation Orientation | Horizontal |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Size | 150 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| End Connection | Flanged |
| Valve Type | Swing Check |
| Working Pressure | 300 Class |
| Application | Water |
| Standard | ASME B16.34 |
| Seat Material | Metal Seated |
| Temperature Rating | -20 to 180 C |
| Operation | Spring Assisted |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India