Offering you a complete choice of products which include 6 inch cast iron double flange sluice valve, 3 inch cast iron double flange sluice valve, 4 inch cast iron double flange sluice valve, di sluice valve and kirloskar cast iron sluice valve.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 6 inch |
| Material | Cast Iron |
| Pressure | High |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finishing | Color Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Pressure | High |
| Material | Cast Iron |
| Media Type | Water |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4 inches |
| End Connection Type | Flange |
| Pressure | High |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8999 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 600 mm |
| Size | 600mm |
| Material | ductile iron |
| Pressure | 16kg |
| Color | blue |
| Usage/Application | water |
| End Connection Type | flange |
| Bonnet Material | gi |
| Designed As Per Bs | as per company |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | flange end |
| Application | water |
| Flange Diameter | 600mm |
| Hand Wheel | manual operated |
| Hole Diameter | 25mm |
| Inner Diameter | 600mm |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Media | Water |
| Number Of Holes | 20 |
| Packaging | plastic raping |
| Packaging Type | as per demand |
| Rating | pn-16 |
| Seat Ring | 4kg |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Weight | 250kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | more than 30 inches |
| End Connection Type | Flange |
| Pressure | High |
| Automation Grade | Manual |
| Temperature | 50 |
| Material | cast iron |
| Usage | water line |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India