We are a leading Wholesale Trader of electric butterfly valve, sluice valve, safety relief valves, pressure reducing valve and cast carbon steel gate valve from Thane, India.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Actuator Type | On Off |
| Power Supply | 230V AC |
| Size | 40 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection | Wafer |
| Seat Material | EPDM |
| Ingress Protection | IP54 |
| Control Signal | 4–20 mA |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 400 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Pressure Rating | PN16 |
| End Connection | Flanged |
| Design Standard | IS 14846 |
| Coating | Painted |
| Stem Type | Non Rising Stem |
| Operation | Handwheel |
| Media | Water |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12001 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Spring Loaded |
| Set Pressure | 1 bar |
| Orifice Size | DN15 |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Connection | Flanged |
| Medium | Steam |
| Certification | IBR |
| Temperature Limit | 200°C |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 6 inch |
| Media | Water |
| Material | Brass |
| Pressure | 20bar |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | flange end |
| Design | cs wcb ci |
| End Connection Type | Flanged |
| Maximum Pressure | 20 |
| Color | blue black silver |
| Power | 20 baar |
| Maximum Temperature | 90 |
| Frequency | 10 |
| Product Type | prv |
| Quantity Per Pack | 5 |
| Temperature | 16 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | use in water and oil line |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3/4 inch |
| End Connection Type | Screwed |
| Application | Industrial |
| Material | Cast Carbon |
| Model Name/Number | Cast Carbon Steel Gate Valve |
Mazhar Abdul Sattar Khan (CEO)
S.K Trading & Co.
B Wing 403, Wafa Tower, Shrifa Road Amrut Nagar, Kasua Mumbra
Thane - 400612, Maharashtra, India